6, 7 ve 8 Aylık Bebekler İçin Bebek Maması Tarifleri

Bu ev yapımı bebek maması fikirleri, 6-9 aylık bebekler içindir, ancak elbette bunları daha büyük bebekler ve küçük çocuklar için de kullanabilirsiniz. Her biri olduğu gibi servis edilebilir ya da yeni tatlar yaratmak için birden fazlasını bir araya getirebilirsiniz!

İPUCU: Bu meyve veya sebze pürelerinden herhangi birine yağ veya protein eklemek isterseniz, biraz tam yağlı yoğurt, hindistan cevizi kreması veya Avokado Püresi ekleyin.

Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Bebek maması yapmanın en kolay ve en ulaşılabilir yolunun basitçe bir blender yapmaktır. Taze malzemeler ve biraz su ve anne işte bu kadar! Üstelik bunları yaparken ekstra ekipmanlar almanıza gerek kalmayacak.

İPUCU: Karıştırıcıda tamamen karışmaya yetecek kadar olduğundan emin olmak için herhangi bir temel malzemeden en az 1 bardak ile başlamak isteyeceksiniz.

Ev Yapımı Bebek Maması Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Aşağıda sıraladığımız araçlar ile kolayca bebek maması yapabilirsiniz:

 • Blender (eğer sizinki çok güçlüyse daldırma blender da kullanabilirsiniz)
 • Gerektiğinde inceltmek için su, mama veya anne sütü
 • Ürünleri doğramak için bıçak
 • Kaşık
 • Kaseler
 • Buz kabı
 • Depolama için dondurucu torbaları
 • Bebek maması saklama kapları

Ve şimdi, pişirmenize bile gerek olmayan 10 ev yapımı bebek maması tarifini sizlerle paylaşıyoruz:

Avokado Püresi

Avakado  püresi yapmak için taze bir avokadoya, bir karıştırıcıya ve daha sonra kullanmak üzere saklamayı planlıyorsanız biraz limon suyuna ihtiyacınız var. Avokado çok yumuşaksa sadece bir çatalla bile bunu yapabilirsiniz! Sağlıklı yağlar açısından zengin, düşük alerjenik bir gıdayı bebeğinizle buluşturmak üzeresiniz.

İPUCU: Avokado Püresi için tam tarifi buradan alabilirsiniz.

Fasulye Püresi

Bebeğin erken dönem mamalarının hepsi tek bir gıda grubu olmak zorunda değildir ve fasulye, karışımda bulunması gereken harika bir gıdadır. Bu kolay fasulye püresini nohut, barbunya, siyah fasulye ve hatta beyaz fasulye ile gerektiği gibi su, mama veya anne sütü ile incelterek yapabilirsiniz. Bu, biraz tatlı patates veya Balkabagi ile karıştırmak için harika bir püre.

İPUCU: Fasulye Püresi için tam tarifi buradan alın.

Yaban Mersini Püresi

Taze veya donmuş yaban mersini kullanılarak yapılan bu kolay meyve püresi, taze tat ve antioksidanlarla doludur. Kendi başına lezzetlidir veya sade tam yağlı süt yoğurdu veya bebek yulaf ezmesi ile karıştırılır. (Buzdolabında beklerken koyulaştığını unutmayın, bu nedenle servis etmek için iyice karıştırmanız gerekir.)

İPUCU: Yabanmersini Püresi için tam tarifi buradan alın.

Kivi Püresi

Parlak bir tada sahip olan bu püre, lezzeti seven bebekler için harikadır ve yapması ve sonrası için saklaması eğlencelidir. Çok olgun ve tatlı kivi seçtiğinizden emin olmak ve çok ekşi olmadığından emin olmak için püre yapmadan önce tadına bakmanız gerekecek. (Eğer ekşi ise muz veya elma püresi ile karıştırabilirsiniz.)

İPUCU: Kivi Püresi için tam tarifi buradan alın.

Mango Püresi

Taze veya donmuş mango kullanılarak yapılan bu bebek püresini saniyeler içinde karıştırarak ve ezerek yapabilirsiniz. Parlak, lezzetli ve harika bir bağışıklık artırıcı vitamin kaynağıdır. Tatlı olduğundan ve fazla mayhoş olmadığından emin olmak için mangonuzun tadına mutlaka bakın. (Eğer ekşi ise elma püresi veya muz püresi ekleyebilirsiniz.)

İPUCU: Mango Püresi için tam tarifi buradan alın.

Şeftali Püresi

Blender yöntemiyle taze veya dondurulmuş şeftali dilimlerini süper pürüzsüz bir bebek mamasına dönüştürebilirsiniz. Bu şeftali püresi tarifi, elma püresine güzel bir alternatiftir.

İPUCU: Şeftali püresi için tam tarifi buradan alın.

Çırpılmış Fıstık Ezmesi

Bu aklınıza gelmemiş olabilir ama çırpılmış fıstık ezmesi harika bir bebek maması! Bu, bebeği fıstık ezmesiyle tanıştırmak ve sonrasında güvenle yedirmek için mükemmel bir yoldur. Yoğurt gibi çırpılmış bir kıvama gelene kadar şekersiz kremalı fıstık ezmesine su karıştırmanız yeterlidir. Pürüzsüz, çok yapışkan değil ve proteinle dolu.

Ananas Püresi

Taze veya donmuş ananas parçalarını pürüzsüz ve kremsi tropikal bir bebek maması püresine dönüştürebilirsiniz. Bu tarif kendi başına nefis olmasına karşın tam yağlı süt ya da sade yoğurt ile de karıştırabilirsiniz. Çok ekşi olmadığından emin olmak için ananasın tadına bakmalısınız. (Eğer ekşi ise Elma püresi veya olgun Muz Püresi ekleyebilirsiniz.)

İPUCU: Ananas püresi için tam tarifi buradan alın.

Çilek Püresi

Taze çilekler, herhangi bir ek sıvıya ihtiyaç duymadan mükemmel pürüzsüz ev yapımı bir püre haline gelir. Bunu olduğu gibi servis edebilir veya isterseniz elma püresi ile karıştırabilirsiniz. Çileklerinizin tadı pürenizin lezzetini belirleyecektir, bu yüzden onları tattığınızdan emin olun.

İPUCU: Çilek Püresi için tam tarifi buradan alın.

Muz Püresi

Olgun muzlar, sadece bir blender yardımıyla harika ev yapımı bebek maması olurlar. Bu, evde yapması son derece basit bir bebek mamasıdır ve sindirimi kolaydır. Pürenin tatlı olmasını ve bebeğin sindirimini kolaylaştırmasını sağlamak için kahverengi benekli olgun muzlar kullanın.

İPUCU: Muz Püresi için tam tarifi buradan alın.

Ev Yapımı Bebek Maması Nasıl Saklanır?

Ev yapımı bebek mamasını saklamanın en kolay yolu, taze püreleri bir buz kalıbına ekleyip dondurmaktır. Dondurulduktan sonra küpleri çıkarın ve etiketli dondurucu poşetlerine yerleştirip tekrar saklayın. Ev yapımı bebek mamalarını dondurucunuzda 3 aya kadar saklayabilirsiniz.

İPUCU: Bebek mamalarının saklanması hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

En İyi Ev Yapımı Bebek Mamasını Yapmanın İpuçları

 • Herhangi bir ev yapımı püreyi su, mama veya anne sütü ile seyreltin.
 • 3 gün içinde kullanmayacağınız bebek mamalarını buz kalıplarında dondurun. Dondurulmuş küpleri 3 aya kadar dondurucunuzda saklayabilirsiniz.
 • Tüm taze yiyecekleri tatlılık için tadın ve pürenizin çok ekşi olmadığından emin olun. Ekşiliği yumuşatmak için herhangi bir püreyi Muz Püresi , Avokado Püresi, Elma Püresi veya Püreli Tatlı Patates ile karıştırın.
 • Meyve veya sebze pürelerinden herhangi birine yağ veya protein eklemek isterseniz, biraz tam yağlı yoğurt, hindistan cevizi kreması veya Avokado Püresi ekleyin.
 • Farklı tatlar için iki püreyi birlikte karıştırabilirsiniz.
 • Bebek yulaf ezmesini tarife dahil ederek yaptığınız herhangi bir püreye doku ekleyebilirsiniz.
Sorularınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz:

Yorum & Soru Bırakın

Anne Rehberi
Logo