Emziren Anne Ne Yememeli & Ne İçmemeli?


Yaygın olarak bilindiği üzere, anne sütü oldukça besleyici özellik gösteren doğal bir maddedir; öyle ki, bebeğinizin ilk 6 ayda ihtiyaç duyduğu besinlerin tamamına yakınını sağlar. Bununla beraber, anne sütünün içeriği beslenme programınıza sıkı sıkıya bağlıdır. Bu sebeple, emzirirken hangi besinleri vücudunuza alıp, hangilerinden uzak durmanız gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir.

Bu yazımızda, emziren annenin neler yememesi & içmemesi gerektiğine yakından bakacağız.

İşlenmiş Gıdaları Tercih Etmeyin

Yukarıda da kısaca bahsetmiş olduğumuz gibi, sağlıklı bir emzirme süreci geçirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz inanılmaz hem sizin, hem de bebeğiniz için oldukça büyük bir önem taşır. Yaygın olarak da bilindiği gibi, işlenmiş gıdalar, kalori, sağlıksız yağ ve rafine şeker bakımından zenginken, vücudun ihtiyaç duyduğu lif, mineral ve vitamin bakımından yetersizdir. Bu açıklamadan da anlaşılabileceği gibi, emziren annelerin uzak durması gereken ilk yiyecek türü, işlenmiş olanlardır.

Emzirme sırasında bu türden zararlı maddelerin bebeğe geçme riski bulunurken, yapılan çeşitli araştırmalar ile, annenin işlenmiş gıdaları sıklıkla tüketmesi durumunda, bebeğin de ileriki yaşamında bu yiyecekleri tüketme eğilimde olabileceği ortaya koyulmuştur. Buna göre, çocuklar büyüdükçe, gıda tercihlerini sağlıklı olmayanlardan yana yapacaktır. Bu da elbette ki obeziteye açılan bir kapı olarak yorumlanabilir.

Kafein İçeren Ürünleri Sınırlayın

Güçlü bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olan kafein, psikoaktif ilaç olarak kabul edilen bir maddedir. Normal şartlarda dahi aşırı tüketimi durumunda çok çeşitli sorunlara yol açabilen bu maddeyi, özellikle emziren annelerin sınırlaması elzemdir.

Ulaşılması oldukça basit olan kafein, özellikle çay, kahve, kola ve çikolatada bol miktarda bulunur; bu ürünlerin tüketimi ertesinde, kafein anne sütüne karışarak direkt olarak bebeğe geçebilir.

Yetişkinlerin aksine, kafein yenidoğanlar tarafından emilemez; öyle ki gastrointestinal sistemden geçiş yapamayan bu madde, vücutta bir süre kalmaya devam edebilir. Bu da tabi ki yenidoğan için olumlu bir durum olarak yorumlanmaz. Bu sebeple, emzirdiğiniz süre boyunca kafeini sınırlamanız (günde 300 mg’dan az olmalı) oldukça büyük bir önem arz eder.

Civa İçeren Deniz Ürünlerinden Uzak Durun

Pek çok deniz ürünü özellikle omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan gıda maddeleri olarak kabul edilir, fakat emziren bir anne iseniz, balıklar her zaman çok masum değildir.

İnsan vücudu için yararlı olan maddeleri içermesinin yanı sıra, bazı balık türleri cıva zehirlenmesine yetişkinlerden daha duyarlı olan yenidoğanlar için toksik olabilir. Civa içeren, orkinos, kral uskumru, köpekbalığı, marlin, kremit balığı ve köpekbalığı gibi balıkların düzenli bir biçimde tüketilmesi ertesinde yenidoğanın merkezi sinir sistemi oldukça olumlu bir şekilde etkilenebilir.

İleriki dönemlerde bebeğinizin motor yetenekleri, konuşma ve dil gelişimi açısından bir sorun yaşamaması adına, emzirme döneminde, yüksek oranda civa içeren deniz ürünlerinden uzak durmanız önerilir.

Bitkisel Takviyelere Dikkat Edin

Emziren anneler, özellikle süt üretimini artırmak adına, hekim tavsiyesi almadan çeşitli bitkisel takviyeleri alma isteği içine girebilir. Fakat, hamilelik ve sonrası döneminde bitkisel takviyelerin ne denli güvenli olduğuna ilişkin yeterli sayıda araştırma bulunmadığı için bu konuda dikkatli olmanızda büyük fayda vardır.

Bununla beraber, bitkisel takviyeler onaylı depolara kayıtlı bulunan ilaçlardan olmadıkları için sıkı denetimlere tabi tutulmaz ve doğru bir biçimde üretilmediği durumda emziren anneler için uygun olmayacak maddeler içerebilir. Bu nedenle, hekiminize danışmadan herhangi bir takviye almamanız hem kendi sağlığınız hem de yenidoğan açısından oldukça önemlidir.

Alkolden Uzak Durun

Yaygın bir biçimde bilindiği gibi, alkol hiçbir şartta dostunuz değildir; özellikle de emziren bir anneyseniz.

Hamilelik döneminde olduğu gibi, emzirirken de alkol içeren maddelerden uzak durmak oldukça önemlidir; tüketildiği takdirde, 30 ila 60 dakika içerisinde en yüksek seviyeye çıkan alkol anne sütü vasıtası ile bebeğe geçebilir. Bununla beraber, düzenli bir biçimde gerçekleştirilen alkol tüketiminin anne sütü üretimini % 20 oranında azalttığı da çeşitli araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Buna ek olarak, alkol, ileriki dönemlerde yenidoğanın uyku düzenini, bilişsel ve psikomotor becerilerini olumsuz bir biçimde etkileyebilmektedir.

Tüketmekten Kaçınmanız Gereken Diğer Ürünler

Genel sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmasa da, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların tüketiminin ardından bebekler emmeyi reddedebilir; bunun sebebi, güçlü aromaların yenidoğanları rahatsız etme potansiyelinin bulunmasıdır. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız, bu ürünlerin tüketimini sınırlamak elbette ki en iyisidir.

Bunun haricinde, inek sütü ve soya ürünleri de emziren annelerin kaçınması gereken gıda maddeleri olarak kabul edilebilir. Bebeklerin ortalama %2’sinin inek sütü proteinine, ,% 0,25’inin ise soya proteinine alerjik olduğu tahmin edilmektedir. Oranlar düşük olsa da, çocuğunuzda herhangi bir alerjik reaksiyon fark ettiğiniz anda, bu maddeleri beslenme programınızdan çıkarmanız önerilir.

Sorularınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz:

Yorum & Soru Bırakın

Anne Rehberi
Logo