Bebeğinizi Doğru Emzirmek İçin Öneriler

Dışarıdan, bebeğini emziren bir anneye bakıldığında, bu işi oldukça kolay bir biçimde yapıyormuş gibi görünür; ancak, özellikle kısa süre önce anne olmuş kişiler için bu faaliyet sanıldığı kadar rahat bir biçimde gerçekleştirilemeyebilir. Bu yazımızda, bebeğinizi doğru bir biçimde emzirmeniz için bazı önerilerde bulunacağız.

Bebeğinizi Uygun Bir Şekilde Tuttuğunuzdan Emin Olun

Her ne kadar emzirmenin doğal bir içgüdü ile gerçekleştirildiği söylense de, bu faaliyetin de uzmanlardan öğrenilen çeşitli tekniklerle yapılmasında fayda bulunur. Doğumun hemen ertesinde, özel odanıza alındığınızda, bir hemşire veya emzirme danışmanı bebeğinizi ilk defa nasıl besleyeceğiniz konusunda size yardımcı olur. Bu, konu hakkında tecrübe kazanmak adına oldukça önemli bir adımdır; bu aşamada, bebeğin dudakları içgüdüsel olarak büzülüp emmeye uygun hale gelir, fakat meme ucunu doğru pozisyona getirme görevi anneye düşer. Meme ucunun bebeğin ağzından kaymaması adına uzmanlar anneye doğru emzirme yöntemleri hakkında bilgi verir.

Bir bebeği emzirmenin birden fazla yöntemi olsa da, elbette ki en iyisi, hem sizin hem de bebeğiniz için rahat olan yoldur. Emzirme anında bebeği nasıl tuttuğunuz aslında yönteminizin ne olduğunu belirler; bebeğinizi beşik pozisyonunda, yan yatış pozisyonunda veya koltuk altı pozisyonunda beslemeniz önerilir. Bununla beraber, aşağıdaki önerileri takip etmeniz de önemlidir:

  • Bebeğin üzerine kesinlikle ağırlığınızı vermeyin ve burun deliklerinin kapanmasına neden olabilecek şekilde baskı yapmayın,
  • Bebeğin başının ve vücudunun aynı noktaya bakmasına özen gösterin,
  • Bebeği tüm vücudundan doğru destekleyerek sabit tutmaya çalışın,
  • Emzirirken elinizle göğüslerinizi destekleyin,
  • Uygun bir biçimde oturduğunuza veya uzandığınıza emin olun,
  • Zorlandığınız durumda emzirme yastıklarından faydalanın.

Bebeğinizi Uygun Emzirme Pozisyonuna Getirin

Doğru emzirme için elbette ki en önemlisi bebeğin uygun bir pozisyonda olmasıdır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi doğumun ertesinde hemşireler, ilk etapta size yardımcı olacaktır; fakat bu aşamaya gelmeden, hamilelik döneminde pozisyonlar ile ilgili kısa bir eğitim almanız önerilir. Öyle ki, yanlış emzirme pozisyonu sebebi ile yılda binlerce bebek zarar görmektedir.

Uygun emzirme pozisyonu temelde bebeğin düzgün bir biçimde desteklenmesi prensibine dayanır, buna göre, bebeğin göbeği size değecek ve yüzü doğrudan size bakacak şekilde yan yatırmanız, ardından göğsünüze doğru tutarken tüm bedenini kollarınızın yanı sıra yastıkla desteklemeniz gerekir. Bu aşamada, bebeğin nefes almasını hiçbir şekilde engellemeden hafifçe eğilebilirsiniz.

Uygun pozisyon belirlendikten sonra başparmağınızı, memenizin areolasının etrafına yerleştirin ve bebeğinizin başını hafifçe arkaya yatırın. Dudakları meme ucu ile birleştiğinde, ağzını açmasını bekleyin. Ardından, alt çenesini memenin altında yerleştirmesine ve meme ucunu ağzına almasına yardımcı olun.

Bebeği Ne Zaman Emzirmeniz Gerektiğini Bilin

Emzirmenin hangi sıklıkta ve ne kadar süre ile yapılması gerektiğini bilmek de oldukça önemlidir: Öyle ki, anneliğin ilk aşamasında bebeğinizi ne zaman emzirmeniz gerektiği konusunda emin olamayabilirsiniz. Uzmanlar, ilk aylarda bu faaliyetin uzun sürmesinin (45 dakika ila 1 saat) oldukça normal olduğunu belirtmektedir. Her ne kadar halk arasında yenidoğanı kısa sürelerde ve sıkça beslemenin ideal olduğu fikri dolaşsa da, yaygın olarak 20 ila 30 dakika süren seanslardan bahsedilebilmektedir. Bununla beraber, bir zaman sınırı koymak da doğru kabul etmemektedir.

İdeal olarak, her beslenmede en az bir memenin iyi drene edilmesi gerekir ve emzirmeye başlamak için bebeğin acıkmasını beklemeniz önerilir. Ağlamanın dışındaki acıkma belirtileri ise şöyledir:

  • Bebeğin elini ya da kıyafetlerini emmeye başlaması,
  • Ağzını açması ve başını iki yana çevirmesi,
  • Dudağını ve dilini emmesi,
  • Dudak şapırdatma sesleri çıkarması.

Bununla beraber, bebeğin 2 ila 3 saatte bir kez emzirilmesi sağlanmalıdır. Bu aralık uzar ise, memede süt salınımı azalır ve sıklıkla sorun olan, süt gelmemesi problemi ile karşı karşıya kalınır. Bilindiği gibi, süt üretimi, özellikle ilk birkaç hafta boyunca, emme sıklığından, yoğunluğundan ve süresinden etkilenir.

Meme Hijyenine Dikkat Edin

Doğru bir emzirme için memenin düzenli aralıklar ile temizlenmesi şarttır. Bu, meme ucunda zararlı bakterilerin birikmesini ve bunların ağız yoluyla bebeğe geçmesini engellemenin en iyi yoludur.

Her emzirmenin akabinde, meme ucunu ılık temiz su ile yıkayın ve ardından kurulayın. Meme ucunun sürekli olarak nemli olmasını engellemek adına arada bir hava ile temas etmesine izin verin. Ayrıca, süt sızmalarını engellemek için göğüs pedi kullanın ve ıslandıkça değiştirin. Bununla beraber doğumu takip eden 3. haftada uygun bir emzirme sütyeni edinmeniz de oldukça önemlidir.

Emzirmek İçin Sessiz ve Rahat Bir Ortam Oluşturun

Doğru emzirme için, içinde bulunduğunuz mekânın ve atmosferin de oldukça büyük bir önemi vardır. Özellikle yeni bir anne iseniz, yenidoğanı beslemek, odaklanmanız gereken bir eylemdir, dolayısı ile sessiz ve huzurlu bir ortam işinizi kolaylaştırır; bu sebeple, dikkat dağıtıcı unsurların az ve gürültü seviyesinin düşük olduğu bir mekânı tercih etmeniz önerilir. Dikkatinizi dağıtacak itemlerden (telefon, televizyon vb.) kaçınmak, beslenme sırasında bebeğinizi gerektiği gibi gözlemlemenizi sağlar.

Ayrıca, hangi pozisyonda olursanız olun rahat olmanız önemlidir. Özellikle sezaryen doğumla çocuğunuzu kucağınıza almış iseniz, koltukta, kanepede, yatakta vb. uzun süreler boyunca durabileceğiniz ve sizi rahatsız etmeyecek bir pozisyon benimsemeniz gerekir; öyle ki, yarım saat kadar sürebilen besleme sürecinde, karındaki kesi bölgelerine baskı yapmak pek de iyi sonuçlar doğurmaz.

Tüm bunların yanı sıra, kendinize biraz zaman vermeyi de ihmal etmeyin. Sizin ve bebeğinizin emzirme sürecine tam anlamı ile adapte olmanız için bir miktar süre geçmesi gerekebilir, bu süreçte soğukkanlılığınızı korumanız ve stres yönetimi yapmanız elzemdir. Unutmayın, bebeğinizin ruh hali sizinki ile bağlantılıdır.

Sorularınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz:

Yorum & Soru Bırakın

Anne Rehberi
Logo