Özel Bir Çocuğun Annesi Olmak | Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Günümüz toplumunda anne / ebeveyn olmak en zorlu “tam zamanlı işlerden” biri olarak kabul edilir; özel bir çocuğun annesi olmak ise pek çok açıdan benzer olsa da, hem psikolojik hem de fiziksel açıdan daha yoğun bir tempo anlamına gelebilir.

Çocuğunuzun özel ihtiyaçları olsun veyahut olmasın, mükemmel ebeveynliğin bir yanılsama olduğunu kabul ettikten sonra, hayatınızı kolaylaştıracak aşağıdaki ipuçlarına göz atın:

Arkadaşlarınızın ve ailenizin yardım tekliflerini kabul edin

Özel ihtiyaçları bulunan bir çocuğunuz olduğunda, çevrenizdeki insanların ona sizin kadar iyi bakamayacağını düşünmeniz oldukça doğaldır. Öyle ki, çocuğunuz, birtakım görece basit aktivitelerde dahi sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir. Ancak, kendinize biraz zaman ayırmak için partneriniz de dâhil olmak üzere, çevrenizde yardım etmeye istekli olan yakınlarınıza güvenmeniz önemlidir.

Bu noktada önemli olan bir diğer unsur, her an çocuğunuzun yanında olma gibi bir zorunluluğunuz olmadığını kendinize hatırlatmanızdır. Kişilik olarak, ne kadar yorgun olsanız da başkalarından yardım talep etmiyor olabilirsiniz, ancak, bir süreliğine durup sakinleşmek her zaman sizi daha iyi hissettirecek, çocuğunuz ihtiyaç duyduğunda daha enerjik bir biçimde yanında olmanızı sağlayacaktır.

Özellikle psikolojik açıdan zorlandığınızı düşündüğünüz noktada yakınlarınızdan yardım talep etmeniz önerilir. Unutmayın, yardım çağrısında bulunmak bir zayıflık işareti değil, sizi daha güçlü kılacak insani bir eylemdir.

Neye ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekinmeyin

Yukarıda ifade ettiklerimizle bağlantılı olarak, çevrenizde size yardım etmek isteyen duyarlı bireyler var ise, bu bireylere karşı ihtiyaçlarınız konusunda çekimser yaklaşmamanız önerilir.

Özel bir çocuğun annesi olarak, doğumdan başlamak üzere, çevrenizdekilerin defalarca “Yapabileceğim bir şey olursa haber ver,” dediğine tanık olmuşsunuzdur. Bu aslında bir tekliftir ve bazı durumlarda kendinizi daha az yalnız hissetmek veya sadece biraz mola vermek adına bu teklifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, özel ihtiyaçları olan bir çocuk söz konusu olduğunda rutin hastane kontrollerine gitmeniz gerekir; sürekli olmasa dahi, kontrollere giderken bir arkadaşınızı veya aile bireyinizi götürmeniz iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca, çevrenizde size yardım etmek için ne yapması gerektiğini kestiremeyen dostlarınız var ise, gündelik hayat içinde gerçekleştirilen birtakım eylemlerin yer aldığı bir ihtiyaç listesi oluşturabilirsiniz.

Evde sağlık hizmetlerinden yararlanın

Günümüzde, belediyelerce, Sağlık Bakanlığınca veya bazı özel sigorta şirketleri vasıtasıyla evde sağlık hizmeti verilmektedir.

Çocuğunuzun tıbbi sorunları kronik veya şiddetliyse / engellilik durumu evden çıkmaya elverişli değil ise, evde verilen ve genellikle ücretsiz olan bu sağlık hizmeti dâhilinde, hastaneye gitmeniz gerekmeden medikal profesyonellerden yardım alabilirsiniz. Oldukça yararlı olan bu hizmete ulaşımınızın olup olmadığını öğrenmek adına sosyal yardım sağlayıcınızı aramanız önerilir.

Buna ek olarak, 153’ü arayarak veya Sağlık İBB web sitesinden “evde sağlık başvuru formunu” doldurarak evde sağlık hizmeti alma kriterlerine uygunluğunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu hizmetin yanı sıra, tıp eğitiminden otizm uzmanlığına kadar değişen özel yeteneklere sahip bakıcılardan da yardım alabilirsiniz.

Destek gruplarına katılın

İnsanlar ile iletişim halinde kalmak ve duygularını dürüst bir biçimde ifade edebilmek, pek çok kişi için olduğu gibi, özel çocukların anneleri için de oldukça değerlidir. Bu sebeple, aile bireyleriniz ve arkadaşlarınız haricinde, çevrimiçi veya birebir gerçekleştirilen destek gruplarına katılmanız, insanlar ile bağlantı kurmanız sizi her zamanki endişelerinizden kurtaracaktır.

Özellikle, özel ihtiyaçları bulunan çocukların ebeveynleri, yeterli ilgiyi gösterip göstermedikleri, doğru tedavi seçeneklerini seçip seçmedikleri gibi konuları düşünerek oldukça uzun bir süre geçirebilir. Bu durumda, ellerinden daha fazlasının gelmeyeceğini söyleyecek bir dostları – özellikle de benzer bir yolculuk yaşayan –  olması önemlidir.

Bununla beraber, özel gereksinimli bir çocuğun ebeveyni olmak kimliğinizin bir parçası olsa da, varlığınızın tamamını buna bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bu sebeple, bir akşam yemeğine çıkmak, sakin bir ortamda sevdiğiniz müzikleri dinlemek veya arkadaşlarınızla biraz zaman geçirmek de kişisel huzurunuz sağlamanız noktasında size yardımcı olacaktır.

Küçük şeyleri kutlamayı es geçmeyin

Başkalarına küçük görünen ama çocuğunuz için çok büyük olan başarıları kutlamayı es geçmeyin. Her çocuk farklı şekilde gelişir, farklı becerileri farklı zaman dilimleri içinde edinir. Kendi başına attığı ilk adım, söylediği ilk kelime veya yalnızca gülümsemesi, o dönüm noktası ne olursa olsun, başarısının altını çizin. Bu hem yavrunuz hem de sizin için inanılmaz büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Unutmayın, kutlamaya değer küçük başarılar ebeveynin dünyasının büyük zaferleridir.

Sorularınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz:

Yorum & Soru Bırakın

Anne Rehberi
Logo